BilgisayarTekniseyeni.net logo


 • KMS İle Lisanslama Sırasında Oluşan Hatalar ve Çözüm Yöntemleri

  KMS sunucusunda lisanslama işlemi yapabilmek için, bazı sistem ayarlarının doğru yapılması gerekir. Bu ayarlar yapılmadan KMS sunucusundan lisanslama işlemi yapılamaz ve hata mesajlarıyla karşılaşılır. Yapılması gereken ayarlar aşağıdaki gibidir...

 • Windows 11 Sorunları: En Yaygın Sorunlar ve Çözüm Yolları

  Windows 11 ile ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz?.. Sizlere yardımcı olabilirim...

  Windows 11 sorunları yaşıyorsanız, bu sayfada Windows 11 sorunlarıyla ilgili çözümler bulacağınız için sizlere yardımcı olacağım...

  Windows 11, Ekim 2021 başında piyasaya sürülmesinin ardından ilk günlerde olduğu gibi bazı kişiler halen yükseltmelerle ilgili sorunlarla karşılaşıyor. Bu, Yeni İşletim Sistemi lansmanının talihsiz bir gerçeği.

 • Sıkça Sorulan Soru: Windows 7'de DISM Hatası: 87 Nasıl Düzeltirim?

  DISM, Windows 7'de Çalışır mı?

  Windows 7'de ve önceki sürümlerde DISM komutu kullanılamaz. DISM komutu yerine, Microsoft'tan Sistem Güncelleştirme Hazırlık Aracı'nı indirip çalıştırabilir ve sisteminizi sorunlara karşı taramak ve bunları düzeltmeye çalışmak için kullanabilirsiniz...

 • Outlook Açılmıyor veya Griş Yapamıyorum Sorunu ve Çözümü

  Outlook, Microsoft'un tam özellikli, mükemmel, güçlü ve güvenilir e-posta istemcisidir. Ancak, bazı sebeblerden dolayı Outlook'un yükleneme ve açılamama sorunu kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir.

  Bu makalemde, hızlı bir şekilde Outlook'u yeniden çalışır duruma getirebilecek çözümler sunacağım...

 • Microsoft Office 2019 İndirme ve Programsız Etkinleştirme

  Microsoft Office 2019'u bu makalemde etkinleştirmek için ele alıyorum, Ancak yapılan açıklamalara göre Office 2019'un sadece Windows 10 sürümüyle çalıştığını bilmiyorsanız sizlere üzülerek bildirmek isterim. Dolayısıyla, Windows 8, Windows 8.1 veya daha eski sürümlerini kullanıyorsanız yüklemeniz mümkün olmayacaktır. Ve doğru söylemek gerekirse şuan en doğru kullanılabilecek Microsoft Office 2016 olduğunu düşünüyorum...

 • Windows Kurulum Diskinden İSO İmages Dosyası Oluşturma

  DVD/CD/Blue-Ray gibi saklanabilir medyaların bozulma, hasar görme ve çizilme riskine karşı Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 yada diğer Windows sürümleri gibi sisteminiz için önemli medyaların İSO dosyalarını oluşturarak yedekleyebilirsiniz. Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 yada diğer Windows sürümlerinin CD/DVD/Blue-Ray'leri zarar görürse tekrardan İSO dosyalarınızdan birer kopyalarını oluştumanız mümkün olacaktır...

 • Microsoft Windows 11'i Yükleme / Yükseltme Sırasında Windows 11 Yükleyememe Sorunu

  Microsoft geçtiğimiz Haziran ayının 24'ünde resmen yeni Windows'u, aylarca süren alaylar, 11 numara ipuçları ve Windows 11 sızıntılarının ardından resmen duyurdu.

  Yeni tasarımıyla büyük odak noktası, windows kullanıcı arabirimi basitleştirilmiş, yeni windows store ve performansı ile çoklu görev iyileştirilmiştir...

 • En Son Windows 10 Güncelleme Sorunları ve Nasıl Düzeltilir

  Windows 10, genel olarak oldukça iyi bir işletim sitemidir. Microsoft, eski windows'a zorunlu ( artık tamamen zorunlu olmasa da ) ücretsiz yükseltmelerle işletim sistemlerini olabildiğince birleşik tutmaya çok çaba harcadı. Ne yazık ki, Microsoft'un windows güncellemelerini hızlı bir şekilde zorlamasının olası bir sonucu, bazılarının sorunlara neden olduğu anlamına gelir.

 • Microsoft Ofice'de "Yazilim Sahteciliği Kurbanı Olabilirsiniz" Uyarısı Nasıl Kaldırılır?

  Microsoft Office uygulamalarında "EYLEM GEREKİYOR Lisansınız orjinal değil ve yazılım sahtekarlığı kurbanı olabilirsiniz. Bugün orjinal Office ile hizmet kesintilerinin önüne geçin ve dosyalarınızın güvenini sağlayın" gibi bir eylemle karşılaşabilirsiniz.

 • Microsoft Nihayet Xbox Game Pass Kurulum Hataları İçin Düzeltmeyi Paylaşıyor

  Microsoft, Windows 10'da yıllardır Xbox Game Pass kullanıcılarını rahatsız eden oyun yükleme, güncelleme ve başlatma sorunları için nihayet bir çözüm paylaştı.

Windows 11 Ekran Alıntısı Aracı Uygulama Hatası, Kırpılmış Düzenlemeleri Ortaya Çıkarabilir

Araştırmacılar, Windows 11 ( ve 10 ) için ekran görüntüsü uygulamasının ( Ekran Alıntısı Aracı olarak bilinir ) kırpmış olabileceğiniz bölümleri dosyadan kaldırmayan ve bilgisayar korsanlarının düzenleme bölümlerine erişmesini kolaylaştıran bir hataya sahip olduğunu tespit etti.

Twitter'deki David Buchanan'a göre, bir ekran görüntüsü almak ve ardından dosyayı kaydetmek, görüntüyü kırpıp dosyayı kaydetmek için Ekran Alıntısı Aracını kullanırken orjinal bilgiler dosyada kalabilir.


FreeDOS Nedir? FreeDOS Bilgisayara Windows 11 Kurulumu

Bazı Dizüstü Bilgisayar modelleri FreeDOS ile geldiğinden dolayı FreeDOS nedir çok merak ediliyor. FreeDOS Bilgisayarlarda Windows 11 kurulumu dahil işletim sistemi hakkında tüm merak edilenler burada.

Yeni bir bilgisayar aldığınızda, ister Masaüstü olsun, isterse Dizüstü Bilgisayar olsun işletim sistemiyle birlikte gelir. Bazı Dizüstü Bilgisayarlara veya Masaüstü Bilgisayarlara baktığınızda işletim sisteminin FreeDOS olduğunu görürsünüz. Bazı üreticiler bazı modellerinde FreeDOS'u yüklemeyi tercih etmektedirler. Peki bu FreeDOS nedir? FreeDOS Dizüstü Bilgisayar modelerinin Windows Dizüstü Bilgisayar modeleriyle ne farkı vardır? FreeDOS bilgisayara Windows kurulumu dahil FreeDOS işletim sistemi hakkında tüm merak edilen konular burada.


Windows 11 Görev Yöneticisi Çalışmıyor Mu? Düzeltmenin 9 Yolu

Windows 11 ile Mikrosoft, görev yöneticisini en son masaüstü işletim sisteminin genel görünüm estetiğine uyacak şekilde tamamen yeniden tasarladı.

Bununla birlikte, bir çok çevrimiçi kullanıcı, yeni Windows 11 görev yeneticisinin ilk etapta çalışmadığından şikayet ediyor.

Windows 11 görev yöneticisinin çalışmama sorununu kesin olarak çözmek için en iyi sorun giderme adımlarından bazılarına bakacağız.


Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bir sürücüyü formatlamak, üzerindeki tüm verileri silecek ve yeni bir dosya sistemi oluşturacaktır. Windows'u yüklemek için veya fazladan bir sürücü kuruyorsanız kullanmaya başlamak için formatlamanız gerekir. Üzerindeki tüm verileri hızlı bir şekilde silmek için sürücüyü formatlamanız gerekir. Ayrıca bilgisayarınıza ikinci bir sürücü oluşturmak, mevcut sürücüleri küçültebilir ve kalan boş alanı formatlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı satacaksanız, tüm verilerinizi güvenli bir şekilde silmek için özel araçlar kullanabilirsiniz.


Windows 11 Programsız Etkinleştirme

Windows 10 programsız etkinleştirme yazımda anlattığım talimatlardaki adımlara benzer, ancak bu kez Windows 11'de uyguluyorum.

Microsoft'ta kıdemli bir yazılım geliştirme mühendizi olan Jerry Nixon, 2015 yılında Ignite konferansında sürüm 10'un Windows'un son sürümü olduğunu belirtmişti. Söyledikleri birçok kişiyi yükseltme yapmanın o sırada akıllıca olduğunu belirtti. Altı yıl geçtikten sonra, 2021 yılında Microsoft, içeriden önizleme derlemesini yayınladıktan sonra Windows 11'in kararlı sürümünü yayınlamaya karar verilir. Neler oluyor? Acaba bu bir iş hilesimiydi!..


Eski Bir Bilgisayara Windows 11 Nasıl Yüklenir?

Microsoft, Windows 11'in eski bilgisayarlara yüklenmesini istemiyor, ancak gerçekten istiyorsanız eski Bilgisayarınıza Windows 11'i yükleyebilirsiniz. Nasıl yükleyebileceğinizi makalemi sonuna kadar okuyup sizde deneyebilirsiniz...


Windows 11 Ürün Etkinleştirme Anahtarı - Ücretsiz Lisans Anahtarı 2022

Microsoft, Windows 11'in mevcut sürümünü, en son sürüme yükselterek, yılda iki kez önemli özellik güncellemelerini sunma geleneğini değiştirmedi.

Ve sistemi yeni bir sürüme güncellemek isteyen her biriniz, bilgisayarıızı sıfırdan veya kullanıcı profili, ayarlar, yüklü programlar, C: sürücüsündeki kişisel dosyaları silmeden yüklemek istiyorsanız yükseltme seçeneğiyle devam edebilirsiniz. Aslında, Windows sürümlerinin en son sürümü olan Windows 11'den bahsedeceğiz. Windows 11 ürün etkinleştirme anahtarlarının ücretsiz lisans anahtarlarınından bahsetmeden önce sistemin yeni sürümü olan Windows 11'in dört farklı şekilde güncelleme yapılabileceğini ele almak isterim. Windows 11 yılda iki kez çıkartılan büyük güncellemeleri mutlaka yapılması gerekir, bu biraz tuhaf karşılanabilir, ancak bu güncellemeler yapılmazsa hiç bir şey yolunda gitmeyebilir...


Windows 11 Ürün Anahtarını Kaldırma ve Devre Dışı Bırakma

Bu makale, yeni kullanıcılara Windows 11'in etkinleştirme anahtarını devre dışı bırakma ve kaldırma adımlarını gösterir. Microsoft'tan orjinal bir ürün etkinleştirme kullanarak etkinleştirdikten sonra Windows'u yükleyebilir ve kullanarbilirsiniz. Anahtar sizin ve etkinleştirdiğiniz bilgisayara bağlıdır...


Hızlı Cevap: "Windows Kuruluşunuzun Etkinleştirme Hizmeti Kullanılarak Etkinleştirildi" Anlamı Nedir?

Bu aslında bir hata mesajıdır. Bu hata mesajıyla birisinin Windows'u yalnızca çok sayıda bilgisayarı etkinleştiren ve yeniden etkinleştirmek için düzenli olarak kontrol edilmesi gereken İşletmeler veya Kuruluşlar için Toplu Lisans Anahtarıyla Etkinleştirdiği anlamına gelir...


Windows 11'in Etkinleştirilip Etkinleştirilmediği Nasıl Kontrol Edilir?

Özellikle dizüstü bilgisayarlarınıza bağlı bir OEM lisansıyla, yeni bir kurulumdan sonra Windows 11 bilgisayarınızın etkinleştirme durumunu kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, tüm Windows 11 özelliklerine erişim olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle Windows 11 temiz yüklenmiş veya Windows 10'dan güncellenmiş olsanız da Windows 11 kopyanızın etkin olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır...